Medyczna plazma azotowa IntraJECT

Plazma azotowa zastosowana w medycznym urządzeniu IntraJect to bezpieczna i innowacyjna technologia wykorzystywana w medycynie kosmetycznej. Możliwość wyboru odpowiednich parametrów pozwala bezpiecznie i w sposób ściśle kontrolowany przeprowadzać zabiegi.

Co oznacza termin plazma azotowa?

Wiemy że otaczające nas substancje mają 3 stany skupienia : stały, ciekły i gazowy. Okazuje się że w przyrodzie mamy jeszcze 4 stan skupienia, który charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą, co często możemy zaobserwować w chwili wyładowań atmosferycznych podczas burzy z piorunami. Podczas uderzenia piorun wyzwala olbrzymią energię, która wytwarza kanał plazmowy – materię mającą temperaturę nawet 30 tysięcy stopni Celsjusza. W czasie takiego burzowego wyładowania powstaje zjawisko zwane łukiem elektrycznym, które tworzy się między punktem wyładowania, a powierzchnią Ziemi. Niewielka część energii, jaka wówczas powstaje, składa się na grzmoty i błyskawice – reszta to gorąca plazma, zazwyczaj niewidoczna gołym okiem, ale możliwa do zaobserwowania dzięki specjalistycznym urządzeniom.

Technologia idąc do przodu, dała nowe rozwiązania, nowe aparaty – w tym takie, które potrafią generować plazmę – dlatego też nadszedł czas na wykorzystanie zjawiska plazmy w medycynie estetycznej do poprawiania urody i rozwiązywania problemów skórnych.

Urządzenia stosowane w trakcie zabiegów plazmowych wykorzystują prąd stały i zmienny. W trakcie zabiegu wytwarzają bardzo wysoką temperaturę, w efekcie czego powstaje tzw. łuk elektryczny (widoczny w postaci światełka), który następnie zmienia strukturę powietrza – z gazu przechodzi ono w stan skupienia zwany plazmą. Głowica urządzenia emituje impulsy, które prowadzą do mikrowyładowań, identycznych jak w trakcie burzy. Plazma powstaje na niewielkim obszarze między igłą urządzenia, a skórą pacjenta. Jej bardzo wysoka temperatura – aż 1500 st. C - sprawia, że skóra w tym miejscu natychmiast odparowuje.

To właśnie niezwykle wysoka temperatura plazmy pozwala na jej niezwykle efektywne wykorzystanie w zabiegach medycyny estetycznej dając spektakularne efekty.

W jaki sposób energia plazmy IntraJect działa na skórę i jak przebiega zabieg?

Zabiegi medycznym urządzeniem IntraJect wykorzystujące plazmę opracowane są ściśle według ułożonych procedur medycznych.

Kiedy ustawimy odpowiednie parametry rączka urządzenia IntraJect, która zakończona jest specjalną igiełką wytwarza łuk elektryczny, który doprowadza do powstania energii plazmy. W trakcie zabiegu igła nie dotyka skóry. Kosmetolog trzyma urządzenie tak, by igła znajdowała się w niewielkiej odległości od miejsca poddawanego zabiegowi. Plazma z kolei działa natychmiast na skórę, doprowadzając do odparowania jej powierzchniowych warstw. Wskutek wysokiej temperatury w miejscu oddziaływania plazmy tworzą się malutkie strupki.

Plazma działa punktowo, dokładnie w miejscu zabiegowym, bez zbędnego oddziaływania na otaczające je zdrowe tkanki, i co szczególnie ważne, bez naruszania głębszych warstw skóry.

Bezpośrednio po zabiegu rozpoczyna się proces intensywnej odbudowy i regeneracji. Wszelkie ubytki są uzupełniane, a struktura skóry zostaje gruntownie przebudowana. Taki mechanizm działania sprawia, że plazma pozwala nam uzyskać podobne rezultaty, jak ma to miejsce w przypadku operacji plastycznej.

Ciepło emitowane wraz z plazmą azotową pobudza tworzenie nowych włókien kolagenu i elastyny, co ma znaczenie dla poprawy jędrności skóry. Pod wpływem docierających do skóry impulsów energii rozpoczyna się powolny proces tworzenia nowej warstwy skóry, który zachodzi pod naskórkiem, aż do jego warstw rozrodczych, w obszarze poddanym zabiegowi. Proces jest rozłożony w czasie i poprawa skóry następuje stopniowo a zmiany obserwuje się na przestrzeni roku.

Ogromną zaletą zabiegu plazmowego jest fakt iż nie występują żadne komplikacje. Bezpośrednio po zabiegu występują : strupki, opuchnięcie i zaczerwienienie skóry które w zależności od zabiegu który wykonujemy ustępuje całkowicie po 1-15 dniach. Po tym czasie możemy powrócić do swoich codziennych aktywności. Zabieg plazmowy nie pozostawia blizn, ani innych śladów na skórze.

Zabieg plazmowy jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami dla pacjenta. Po zabiegu na skórze powstają niewielkie strupki. Bardzo ważne jest aby nie zrywać powstałych strupków, ponieważ skóra musi się sama wygoić.

Zazwyczaj wystarczający jest jeden zabieg, w przypadku bardziej zaawansowanych zmian wystarczą 2-3 wizyty w odstępach kilkumiesięcznych. Musimy pamiętać także o ochronie miejsc zabiegowych skóry przed działaniem promieni słonecznych, stosujemy także maści przyspieszające gojenie i regeneracje.

Wszystkich szczegółowych informacji odnośnie pielęgnacji po zabiegowej na ten temat udzielamy zawsze przed przystąpieniem do wykonywania zabiegu oraz po nim.

Zabiegi z wykorzystaniem medycznej plazmy azotowej

  • korekcja górnych powiek (blefaroplastyka) – zabieg skutecznie usuwa nadmiar skóry,
  • usunięcie nadmiaru skóry z okolic uszu,
  • poprawienie kondycji dojrzałej skóry na szyi – usunięcie zmarszczek,
  • usuwanie zmian skórnych, np. włókniaków, znamion, brodawek, plam soczewicowych,
  • redukcja rozstępów różnego pochodzenia (hormonalne, po ciąży, związanych ze zmianami wagi),
  • usunięcie kępek cholestrolu.

Przeciwwskazania:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • epilepsja,
  • stan zapalny w miejscu wykonywania zabiegu,
  • choroby wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze skóry,
  • skłonność do tworzenia blizn przerostowych.